PIT Przedsiębiorcy - Przegląd 6-12 grudnia 2021 r.

Strata a danina solidarnościowa, darmowe dojazdy do pracy, wydatki na wyposażenie - o tym w grudniowym Przeglądzie PIT Przedsiębiorcy

Strata z lat ubiegłych nie pomniejszy daniny solidarnościowej

Przedsiębiorca jest obowiązany do zapłaty daniny solidarnościowej. W poprzednich latach podatkowych zdarzało się, że miał stratę podatkową.
Przedsiębiorca nie ma prawa do uwzględniania strat z lat ubiegłych przy obliczaniu podstawy obliczenia daniny solidarnościowej. Podstawę obliczenia można pomniejszyć jedynie o składki na ubezpieczenia społeczne oraz inne kwoty wymienione w ustawie o PIT.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 9 grudnia 2021 r., sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.908.2021.1.NM

Darmowy dojazd do i z pracy zwolniony z PIT

Przedsiębiorca zatrudnia osoby, których miejsce zamieszkania jest oddalone od zakładu pracy. Wobec tego, przedsiębiorca zapewnia pracownikom bezpłatny transport: codziennie, o stałych porach na ustalonych trasach z i do miejsca pracy. Z transportu nie korzystają osoby trzecie.
Transport wykonuje zewnętrzna firma autobusami.
Wartość świadczenia otrzymanego przez pracowników stanowi przychód pracowników, ale podlega zwolnieniu z PIT. Dlatego, przedsiębiorca nie jest zobowiązany jako płatnik do obliczenia i pobrania zaliczek oraz wykazywania wartości świadczenia w informacji PIT-11.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 9 grudnia 2021 r., sygn. 0115-KDIT2.4011.647.2021.1.PSZ

Wydatki na wyposażenie stanowią koszty przy sprzedaży mieszkań

Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której kupuje i sprzedaje mieszkania. W niektórych przypadkach, sprzedawane mieszkania są wyposażone przez przedsiębiorcę. Przedsiębiorca ponosi m.in. wydatki na kuchenkę gazową, elektryczną lub gazowo-elektryczną, płytę indukcyjną lub ceramiczną, piekarnik, zmywarkę, pralkę, lodówkę, okap kuchenny, urządzenia RTV w postaci telewizora, oraz meble kuchenne w trwałej zabudowie oraz elementy wyposażenia w postaci mebli, takich jak łóżko, stół, krzesło, tapczan oraz firany, karnisze.
Wydatki poniesione na ich wyposażenie mieszkań nie są wydatkami na ulepszenie środka trwałego. Ponieważ, w opisanym przypadku, mieszkania nabywane do dalszej odsprzedaży nie stanowią środków trwałych. Zatem, wydatki na wyposażenie  można zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 6 grudnia 2021 r., sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.1141.2021.1.AP