Pielęgniarz nie wrzuci w koszty studiów lekarskich

W ocenie pielęgniarza, wydatki na studia na kierunku lekarskim stanowią koszty prowadzonej działalności. Inaczej uważa skarbówka.

pielęgniarka pielęgniarz przedsiębiorca

Wnioskodawca jest pielęgniarzem, prowadzącym działalność gospodarczą. Jest opodatkowany podatkiem liniowym. Ukończył studia I i II stopnia na kierunku pielęgniarstwo.

Od października 2021 r. przedsiębiorca podjął jednolite studia magisterskie niestacjonarne na kierunku lekarskim. Po ukończeniu studiów zamierza rozszerzyć swoją działalność o kierunek lekarski i świadczyć usługi lekarskie w formie praktyki lekarskiej w szpitalach i własnym gabinecie.

Po ukończeniu studiów, jako lekarz, przedsiębiorca będzie uprawniony do wypisywania recept na wszystkie produkty lecznicze oraz kierowania na wszystkie badania diagnostyczne, co rozszerzy obecnie prowadzoną działalność o kompleksowe świadczenie usług medycznych.

Dlatego, w ocenie przedsiębiorcy, wydatki na studia na kierunku lekarskim stanowią koszty prowadzonej działalności.

Czytaj więcej o wydatkach na studia w kosztach uzyskania przychodów

Z takim stanowiskiem nie zgodził się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Jego zdaniem, ponoszone przez pielęgniarza opłaty na czesne za studia lekarskie przed rozszerzeniem działalności o świadczenie usług lekarskich stanowią wydatki o charakterze osobistym. Jako takie, nie podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodu.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 15 lutego 2022 r., sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.1037.2021.2.RK