5% PIT dla programisty. Jak obliczyć dochód w IP Box?

W ramach ulgi IP Box przedsiębiorca musi obliczyć dochód na specjalych zasadach. Sprawdź, jak to zrobić oraz dowiedz się, czym jest wskaźnik nexus.

laptop komputer dochod ip box

Przedsiębiorcy, którzy w ramach działalności gospodarczej osiągają dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP), mają prawo skorzystać z tzw. ulgi IP Box. Takim prawem może być np. prawo do programów komputerowych.

Ulga IP Box staje się coraz bardziej popularna, zwłaszcza wśród mikroprzedsiębiorców. Szczególnie chętnie korzystają z niej programiści, którzy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wytwarzają oprogramowanie, które następnie zbywają na rzecz kontrahenta.

Ulga polega na opodatkowaniu dochodów z kwalifikowanych IP 5% stawką podatku PIT.

Z ulgi IP Box mogą skorzystać przedsiębiorcy opodatkowani:

  • w ramach skali podatkowej (PIT-36)
  • podatkiem liniowym (PIT-36L).

Ulga IP Box: jak obliczyć dochód?

Żeby obliczyć podstawę opodatkowania w ramach ulgi IP Box, przedsiębiorcy powinni zapoznać się z tzw. wskaźnikiem nexus. Dochód podlegający opodatkowaniu 5% stawką podatku przedsiębiorca obliczy poprzez pomnożenie dochodu z kwalifikowanych IP właśnie przez ten wskaźnik.

Firma powinna obliczyć wskaźnik nexus oddzielnie dla dochodów z poszczególnych  kwalifikowanych IP.  Dla przykładu, gdy podatnik uzyskuje dochód z patentu oraz prawa do programu komputerowego, ma obowiązek obliczyć wskaźnik nexus odrębnie dla tych dwóch dochodów.

Wskaźnik nexus

Wskaźnik nexus jest uregulowany w ustawie o PIT.
 
Litery użyte we wskaźniku nexus oznaczają koszty faktycznie poniesione przez przedsiębiorcę na

  • prowadzoną  bezpośrednio  przez  niego działalność  badawczo-rozwojową  związaną z kwalifikowanym  prawem  własności intelektualnej – litera a,
  • nabycie  wyników  prac  badawczo-rozwojowych od  podmiotu  niepowiązanego- litera b,
  • nabycie  wyników  prac  badawczo-rozwojowych od podmiotu powiązanego – litera c,
  •  nabycie kwalifikowanego prawa własności intelektualnej – litera d.

Jeżeli wskaźnik nexus osiągnie wartość większą niż 1, przedsiębiorca powinien przyjąć 1.

Jak widać, wskaźnik będzie:

  • wzrastał wraz z podejmowaniem działań innowacyjnych bezpośrednio przez podatnika (litera a) oraz zlecaniem takiej działalności do podmiotu niepowiązanego (litera b).
  • malał wraz z nabywaniem wyników prac badawczo-rozwojowych od podmiotu powiązanego (litera c) oraz nabywaniem kwalifikowanych praw własności intelektualnej (litera d).

Dopiero po właściwym obliczeniu wskaźnika nexus przedsiębiorca może poprawnie obliczyć dochód z kwalifikowanego IP podlegający opodatkowaniu w ramach ulgi IP Box.

Jeżeli jesteś zainteresowany/a skorzystaniem z ulgi IP Box lub potrzebujesz pomocy w rozliczeniu ulgi, skontaktuj się z nami. Zajmujemy się tym! Chętnie odpowiemy na Twoje pytania.