Podczas rejestracji firmy w CEIDG przedsiębiorca składa oświadczenie, że posiada tytuł prawny do nieruchomości, których adresy są wpisane w rejestrze. Chodzi o adres zarejestrowania i prowadzenia działalności gospodarczej i adres korespondencyjny.
Podobnie, posiadanie tytułów prawnych do lokalu jest wymagane przy rejestracji przedsiębiorcy do podatku VAT.
Tytuł prawny do lokalu wpisanego w CEIDG
Tytuły prawne do nieruchomości mogą być różne:
- akt własności,
- umowa najmu zawarta z właścicielem lokalu,
- umowa najmu w coworkingu,
- umowa użyczenia,
- zgoda na prowadzenie działalności w przypadku lokalu komunalnego,
- inne dokumenty gwarantujące możliwość wykorzystania lokalu do planowanej działalności.
Tytułu do lokalu nie trzeba dołączać do wniosku CEIDG-1. Jednak należy liczyć się z tym, że może zaistnieć konieczność przedstawienia takiego dokumentu, jeżeli organ uzna to za niezbędne.
Umowa użyczenia lokalu
Często zdarza się, że przedsiębiorcy, którzy chcą założyć małą firmę decydują się na używanie nieruchomości na podstawie umowy użyczenia.
Umowa użyczenia gwarantuje prawo do lokalu bez ponoszenia opłat po stronie biorącego w użyczenia.
W takim wypadku należy zachować ostrożność. Umowa użyczenia lokalu może rodzić po stronie przedsiębiorcy przychód podatkowy. Dzieje się tak, kiedy umowa jest zawarta z osobą, która nie należy do I lub II grupy podatkowej w podatku od spadków i darowizn przedsiębiorcy.
Jeżeli dojdzie do użyczenia na takich warunkach, przedsiębiorca powinien rozliczyć się z urzędem skarbowym. Należy wtedy oszacować wartość takiej umowy – tzn. ile należałoby zapłacić, gdyby lokal miał być wynajęty odpłatnie. Tak obliczona kwota stanowi przychód przedsiębiorcy i podlega opodatkowaniu.
Bywa, że taki fakt jest ujawniony po latach, bo np. przedsiębiorca nie miał wiedzy, że używanie lokalu bez opłat jest dla niego przychodem. Wiąże się to z powstaniem zaległości podatkowych.
Umowa z najbliższymi
Do I i II grupy podatkowej należą: małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów (I grupa), zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych (II grupa).
Zawarcie umowy z w/w osobami nie rodzi po stronie przedsiębiorcy obowiązków w PIT.
Rejestracja u rodziców
Zdarza się też, że przedsiębiorca ma okazje do rejestracji firmy w mieszkaniu należącym do rodziców. Jednak i w tym przypadku konieczne jest posiadanie tytułu do nieruchomości. Umowa użyczenia będzie bezpiecznym rozwiązaniem. Jak zostało powiedziane, nie będzie wiązać się z powstaniem przychodu.
Brak stałego miejsca prowadzenia działalności
Jeśli jednak działalność przedsiębiorcy ma charakter mobilny, nie musi we wniosku co CEIDG wskazywać adresu stałego miejsca wykonywania działalności. W takim wypadku we wniosku o wpis powinien zaznaczyć „brak stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej”. Jedynym wpisanym adresem może być twój adres do doręczeń.
Zajmujemy się tym! Jeżeli myślisz o założeniu firmy, skontaktuj się z nami. Odpowiemy na Twoje pytania.