Pytanie: Jestem przedsiębiorcą świadczącym usługi doradcze BHP (PKWiU 85.59.1) . W ramach moich usług organizuję i przeprowadzam szkolenia tematyczne z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, doradzam kierownictwu firm, opiniuję instrukcje bhp oraz tworzę i analizuję statystyki z tego zakresu. Stosuję opodatkowanie podatkiem liniowym. Czy mogę zmienić formę opodatkowania na ryczałt? W jakiej stawce?
Odpowiedź: Przedsiębiorca, który świadczy usługi doradcze z zakresu BHP, które mieszczą się w klasyfikacji PKWiU 85.59.1 może opodatkować przychód ryczałtem, a właściwą stawką opodatkowania uzyskiwanych z tego źródła przychodów jest stawka 8,5%.
Uzasadnienie: Stawki ryczałtu są ustalone w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Zgodnie z przepisami ww. ustawy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów ze świadczenia usług w zakresie edukacji (PKWiU dział 85), innych niż świadczone w ramach wolnych zawodów.
Takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 20 września 2021 r., o sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.580.2021.2.MM.
Przejście na ryczałt: kiedy i w jaki sposób?
Przedsiębiorca może dokonać zmiany formy opodatkowania najpóźniej do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyska pierwszy przychód w danym roku podatkowym.
W tym celu przedsiębiorca powinien złożyć oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych do naczelnika urzędu skarbowego lub do urzędu gminy. W tym drugim przypadku, składa się je w formie wniosku o zmianę danych w CEIDG.
Gdy przedsiębiorca rejestruje jednoosobową działalność gospodarczą, to w celu wyboru opodatkowania ryczałtem zaznacza to we wniosku o wpis działalności do CEIDG w polu 18.
Oświadczenia o wyborze ryczałtu przedsiębiorca powinien złożyć tylko raz i nie musi go ponawiać w kolejnych latach prowadzenia działalności gospodarczej.
Więcej na temat ryczałtu możesz przeczytać tutaj.
Kto nie może przejść na ryczałt?
Jeżeli jednak przychody przedsiębiorcy z prowadzenia działalności gospodarczej w poprzednim roku przekroczyły 2 mln euro, nie może on wybrać tej formy opodatkowania. Z ryczałtu nie skorzystaja też przedsiębiorcy, którzy osiągają przychody z prowadzenia aptek, działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych, działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych.
Jeżeli jesteś zainteresowany/a skorzystaniem z ryczałtu, ale wciąż masz jakieś wątpliwości, skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania i pomożemy dopełnić formalności.