Świadczysz usługi na rzecz byłego pracodawcy? Z takiego opodatkowania nie skorzystasz

Pytanie: Jestem programistą. Chcę zarejestrować działalność gospodarczą, w ramach której będę świadczył usługi IT. Moim klientem będzie m.in. mój były pracodawca, dla którego programowałem na podstawie umowy o pracę. Jaką formę opodatkowania mogę wybrać?

Odpowiedź: Przedsiębiorca świadczący usługi na rzecz byłego pracodawcy powinien opodatkować swoje dochody według zasad ogólnych.

Jaki PIT?

Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą mają do wyboru cztery formy opodatkowania:
•    kartą podatkową;
•    zryczałtowanym podatkiem dochodowym;
•    podatkiem liniowym;
•    na zasadach ogólnych.

Usługi IT a karta podatkowa

Podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą płacić podatnicy prowadzący określone rodzaje działalność. Usługi IT nie mieszczą się we wspomnianym katalogu, dlatego programiści nie skorzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej, o czym pisaliśmy tutaj.

Co więcej, wraz z wejściem w życie tzw. Polskiego Ładu karta podatkowa odchodzi do lamusa. Będą mogły stosować ją jedynie firmy, które już są na karcie. Żadne nowe przedsiębiorstwa nie skorzystają z karty podatkowej. Czytaj więcej na ten temat.

Usługi na rzecz byłego pracodawcy

Co do zasady, nie ma przeszkód, aby programista świadczący usługi informatyczne opodatkował swój dochód zryczałtowanym podatkiem dochodowym oraz podatkiem liniowym.
W pytaniu czytamy jednak, że przedsiębiorca ma zamiar obsługiwać także byłego pracodawcę.

W przypadku ryczałtowanego i liniowego opodatkowania, ustawodawca przewidział, że świadczenie usług na rzecz byłego pracodawcy powoduje utratę prawa do zastosowania tych form opodatkowania

Opisane konsekwencje wystąpią jedynie, gdy usługi świadczone w ramach działalności gospodarczej będą tożsame z tymi świadczonymi uprzednio na podstawie umowy o pracę.Oznacza to, że nie ma przeszkód, by były programista świadczył na rzecz pracodawcy usługi o innym charakterze.

W konsekwencji, programista ma prawo zastosować opodatkowanie na zasadach ogólnych.

Wyjątek

Warto wspomnieć, że opisywana zasada nie jest nieograniczona czasowo. W przypadku ryczałtu, wybór takiego opodatkowania będzie możliwy po upływie dwóch lat od roku, w ktorm programista pracował na rzecz byłego pracodawcy. W przypadku podatku liniowego, w następnym roku.

Wybór formy opodatkowania

Programista nie musi zgłaszać wyboru opodatkowania na zasadach ogólnych. Dochód z działalności będzie automatycznie opodatkowany na zasadach ogólnych, chyba że we wniosku do CEIDG lub później w trakcie działalności przedsiębiorca wybierze inną formę opodatkowania.

Jeżeli rozpoczynasz działalność gospodarczą i zastanawiasz się nad wyborem najlepszego opodatkowania, skontaktuj się z nami. Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania!