Od października 2022 r. przedsiębiorca rozpoczął działalność gospodarczą, której przeważającym rodzajem działalności jest świadczeniu usług transportowych – transport drogowy towarów.
Do września 2022 r. podatnik pracował na umowę o pracę w firmie produkcyjnej na stanowisku kierownika transportu. Do jego głównych obowiązków należało kierowanie transportem i logistyka, w tym utrzymanie pojazdów w ruchu, drobne naprawy, planowanie tras i przestojów, przydzielanie ładunków pracownikom. Przedsiębiorca bywał oddelegowany przez pracodawcę do dostarczenia towarów klientowi.
W październiku 2022 r., po zakończeniu stosunku pracy, przedsiębiorca zawarł z byłym pracodawcą umowę o świadczenie usług transportowych. Usługi transportowe na rzecz byłego pracodawcy są wykonywane pojazdami będącymi własnością zleceniodawcy. Koszty paliwa, materiały konserwacyjne i materiały do naprawy pojazdów pokrywane są przez zleceniobiorcę.
W ocenie przedsiębiorcy, wykonywane czynności w ramach umowy o pracę zawartej do września 2022 r. nie są tożsame ze świadczeniem usług transportowych wykonywanych w ramach jednoosobowej działalności na rzecz byłego pracodawcy.
Przedsiębiorca wystąpił z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w celu potwierdzenia, czy jest uprawniony do opodatkowania przychodów osiągniętych w 2022 r. podatkowym z tytułu umowy o świadczeniu usług transportowych zawartej z byłym pracodawcą w formie ryczałtu.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, że przedsiębiorca ma możliwość rozliczania się z tytułu działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym. W jego ocenie, skoro czynności wykonywane na rzecz byłego pracodawcy w ramach umowy o pracę i w ramach działalności gospodarczej nie są takie same, nie ma negatywnych przesłanek do zastosowania tej formy opodatkowania.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 22 grudnia 2022 r., sygn. 0115-KDIT3.4011.724.2022.3.JS
Usługi na rzecz byłego pracodawcy a ryczałt
Zgodnie z ustawą o ryczałcie, opodatkowanie w formie ryczałtu jest wykluczone dla podatników rozpoczynających działalność, jeżeli podatnik przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy, wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności podatnika.
Ryczałt jako forma opodatkowania będzie możliwy w sytuacji, gdy prowadząc działalność gospodarczą przedsiębiorca będzie świadczył na rzecz byłego pracodawcy inny zakres usług od tych, które wynikały ze stosunku pracy.
Jednocześnie ograniczenia co do wyboru ryczałtu dotyczą roku, w którym przedsiębiorca pracował na rzecz byłego pracodawcy, jak również w następnym roku. Wybór tej formy opodatkowania w jeszcze kolejnym roku jest możliwy.
Jak wybrać ryczałt?
Chcąc wybrać ryczałt przedsiębiorca powinien złożyć oświadczenie o wyborze ryczałtu jako formy opodatkowania. Oświadczenie składa się naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według swojego miejsca zamieszkania. Istnieje możliwość złożenia oświadczenia o ryczałcie poprzez system CEIDG, np. za pośrednictwem portalu biznes.gov.