Usługi IT korzystające z 8,5% stawki ryczałtu
Działalność przedsiębiorcy jest sklasyfikowana pod sklasyfikowanych pod numerem PKWiU 62.01.12.1, tj. usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych. Szczegółowo, usługi polegają na projektowaniu i rozwijaniu ekosystemu komputerowego wykorzystywanego przez różne sieci sklepów. Dodatkowo przedsiębiorca zapewnia prowadzenie i nadzór projektów wdrożeniowych projektów IT w sklepach.
Usługi sklasyfikowane według PKWiU pod symbolem 62.01.12.1 mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 2 listopada 2021 r., sygn. 0112-KDWL.4011.157.2021.2.WS
Rozliczenie masaży w ramach ulgi rehabilitacyjnej
Podatniczka rozliczająca się na zasadach ogólnych posiada orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności. Lekarz ortopeda podatniczki wydał jej zaświadczenie, że wymaga intensywnej i regularnej rehabilitacji. W związku z tym, rozpoczęła zabiegi terapii manualnej, tj. masaże lecznicze w prywatnej placówce.
Zdaniem organu, w sytuacji, gdy masaże lecznicze stanowią zabiegi rehabilitacyjne, podatniczka może dokonać odliczenia wydatków, które poniosła na masaże udokumentowanych fakturą w ramach ulgi rehabilitacyjnej.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 2 listopada 2021 r., sygn. 0115-KDIT2.4011.534.2021.1.DS
PIT od usług opieki świadczonych w Niemczech
Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług opieki nad osobami w podeszłym wieku i osobami niepełnosprawnymi przede wszystkim na terenie Niemiec Na podstawie umów zlecenia zatrudnia osoby, które oddelegowuje do Niemiec w celu wykonywania opieki. Zleceniobiorcy są osobami fizycznymi, obywatelami polskimi, nieprowadzącymi działalności gospodarczej. Niektórzy ze zleceniobiorców wykonują zlecenie na terenie Niemiec powyżej 183 dni w roku.
W takim wypadku, to przedsiębiorca powinien pobierać, jako płatnik zaliczki PIT zleceniobiorców. Przepisy umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Niemcami, zgodnie z którymi praca najemna jest opodatkowana w państwie, w którym jest wykonywana, nie mają zastosowania w stosunku do przychodów osiąganych z umowy zlecenia, a wyłącznie do przychodów osiąganych z tytułu umowy o pracę.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 2 listopada 2021 r., sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.804.2021.1.GG