Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Przedsiębiorczyni przewiduje, że uzyskane przychody w IV kwartale 2023 r. przekroczą limit uprawniający do stosowania tej formy opodatkowania, tj. że przekroczą 2 mln euro.
W związku z tym, podatniczka ma pytanie, czy przekroczenie limitu uprawniającego do ryczałtu spowoduje natychmiastową utratę prawa do ryczałtu. Czy nastąpi to od początku następnego roku podatkowego?
W jej ocenie, utrata prawa do stosowania ryczałtu nastąpi 1 stycznia roku następnego, tj. 2024 r.
Utrata prawa do ryczałtu. Od kiedy?
Z takim stanowiskiem zgodził się Dyrektor Krajowej Informacji Podatkowej. Jak wskazał, przekroczenie limitu 2 000 000 euro nie skutkuje natychmiastowym pozbawieniem podatnika prawa do rozliczania podatku w formie ryczałtu w ciągu roku podatkowego. Podatnik korzystający z opodatkowania przychodów ryczałtem ewidencjonowanym po przekroczeniu obowiązującego limitu w trakcie roku podatkowego dopiero w kolejnym roku będzie musiał zmienić formę opodatkowania.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 25 sierpnia 2023 r., sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.469.2023.1.HJ
Opodatkowanie ryczałtem - limit
Z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych mogą skorzystać:
- osoby fizyczne osiągające przychody z działalności gospodarczej
- przedsiębiorstwa w spadku
- spółki cywilne, których jedynymi wspólnikami są osoby fizyczne
- spółki cywilne osób fizycznych i przedsiębiorstw w spadku
- spółki jawne, których jedynymi wspólnikami są osoby fizyczne,
których przychody w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły limitu 2 mln euro, obliczonego według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedniego.