Przekroczenie limitu na ryczałcie. Co dalej?

Czy przekroczenie limitu uprawniającego do ryczałtu spowoduje natychmiastową utratę prawa do ryczałtu?

ryczałt

Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Przedsiębiorczyni przewiduje, że uzyskane przychody w IV kwartale 2023 r. przekroczą limit uprawniający do stosowania tej formy opodatkowania, tj. że przekroczą 2 mln euro.

W związku z tym, podatniczka ma pytanie, czy przekroczenie limitu uprawniającego do ryczałtu spowoduje natychmiastową utratę prawa do ryczałtu. Czy nastąpi to od początku następnego roku podatkowego?

W jej ocenie, utrata prawa do stosowania ryczałtu nastąpi 1 stycznia roku następnego, tj. 2024 r.

Utrata prawa do ryczałtu. Od kiedy?

Z takim stanowiskiem zgodził się Dyrektor Krajowej Informacji Podatkowej. Jak wskazał, przekroczenie limitu 2 000 000 euro nie skutkuje natychmiastowym pozbawieniem podatnika prawa do rozliczania podatku w formie ryczałtu w ciągu roku podatkowego. Podatnik korzystający z opodatkowania przychodów ryczałtem ewidencjonowanym po przekroczeniu obowiązującego limitu w trakcie roku podatkowego dopiero w kolejnym roku będzie musiał zmienić formę opodatkowania.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 25 sierpnia 2023 r., sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.469.2023.1.HJ

Opodatkowanie ryczałtem - limit

Z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych mogą skorzystać:

  • osoby fizyczne osiągające przychody z działalności gospodarczej
  • przedsiębiorstwa w spadku
  • spółki cywilne, których jedynymi wspólnikami są osoby fizyczne
  • spółki cywilne osób fizycznych i przedsiębiorstw w spadku
  • spółki jawne, których jedynymi wspólnikami są osoby fizyczne,

których przychody w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły limitu 2 mln euro, obliczonego według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedniego.

Chcesz przejść na ryczałt? Poznaj wady i zalety