Przedsiębiorca prowadzi działalność polegającą na świadczeniu usług transportowych. W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zawarł umowę ramową leasingu operacyjnego. Na mocy umowy przedsiębiorca nabył samochód osobowy. Pojazd przez okres trwania leasingu był użytkowany do tzw. celów mieszanych. W tej sytuacji przysługuje ograniczone do 50% prawo odliczenia VAT związanego z wydatkami na pojazd.
Przedsiębiorca wykupił pojazd z leasingu z przeznaczeniem do dalszej odsprzedaży. Sprzedaż pojazdu nastąpiła kolejnego dnia po wykupie. Sprzedaż pojazdów nie jest podstawową działalnością przedsiębiorcy. Leasingodawca wystawił fakturę na kwotę wykupu z podatkiem VAT w wysokości 23%.
Samochód wykupiony z leasingu został zakwalifikowany jako towar handlowy do dalszej odsprzedaży i nie był ujęty w ewidencji środków trwałych. Przedsiębiorca nie składał informacji VAT-26 ani prowadził ewidencji przebiegu pojazdu.
Przedsiębiorca chciałby wiedzieć, czy w opisanym zdarzeniu przysługuje mu prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku VAT naliczonego z tytułu zakupu samochodu osobowego wykupionego z leasingu, bez konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu oraz obowiązku zgłoszenia tego pojazdu do urzędu skarbowego na formularzu VAT-26.
Jak ocenił Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, w przypadku, gdy odsprzedaż wykupionego samochodu nastąpi następnego dnia po wykupie, przedsiębiorcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego z tytułu zakupu tego samochodu osobowego. W tych konkretnych okolicznościach, przedsiębiorca może odliczyć pełną kwotę VAT bez konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu oraz obowiązku zgłoszenia tego pojazdu do urzędu skarbowego na formularzu VAT-26.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 30 sierpnia 2024 r., sygn. 0114-KDIP4-2.4012.408.2024.1.KS