Przedsiębiorca organizuje wydarzenia kulturalno-rozrywkowe, polegające na malowaniu obrazów na płótnie farbami akrylowymi. Organizowane wydarzenia składają się z dwóch zasadniczych elementów:
- artystycznego - którego przedmiotem jest nauka technik malarskich oraz szansa do stworzenia obrazu przez uczestników;
- integracyjnego - który związany jest z podawanym w trakcie wydarzenia poczęstunkiem.
W cenę biletu za wydarzenia wchodzą następujące elementy: akcesoria do malowania, np. farby, pędzle, płótno, na którym malowany jest obraz, palety do malowania, wsparcie opiekuna z akademii sztuk pięknych, soki, woda, wino oraz przekąski, np. paluszki, krakersy, różnego rodzaju sery, wędliny.
Działalność przedsiębiorcy jest kwalifikowana zgodnie z PKD jako 85.51.Z - Pozaszkolne formy edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych. Firma rozlicza się na zasadach ogólnych, prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów.
Przedsiębiorca powziął wątpliwości, czy wydatki poniesione na zakup wina w celu organizacji wydarzenia kulturalno-rozrywkowego polegającego na malowaniu obrazów na płótnie farbami akrylowymi, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach opisanej działalności gospodarczej.
Zdaniem organu, wydatek na alkohol, który jest udostępniany podczas spotkań integracyjnych czy wydarzeń kulturalno-rozrywkowego nie jest kosztem uzyskania przychodu. Organ ocenił go jako niemający związku z prowadzoną działalnością gospodarczą podatnika. Jak argumentował, wydatki na zakup alkoholu nie przyczyniają się do osiągnięcia lub zabezpieczenia źródła przychodów. Wydatki te, nawet jeżeli uznawane są za zwyczajowo przyjęte i zostaną dostosowane do charakteru spotkania nie stanowią kosztów uzyskania przychodów – ocenił Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 3 lutego 2022 r., sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.1035.2021.2.AP