Odpowiedź: Co do zasady, przedsiębiorcy, opodatkowani wg skali podatkowej lub podatkiem liniowym, mogą zaliczyć wydatki związane z używaniem auta do kosztów uzyskania przychodów.
Warunkiem jest, aby poniesiony wydatek miał związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Trzeba też pamiętać o fakturze z nr NIP przedsiębiorcy.
Wydatki na auto a forma opodatkowania
W pytaniu przedsiębiorca wskazał, że używa auta do dojazdów do klientów. W naszej ocenie, w takiej sytuacji jak najbardziej będzie mógł zaliczyć wydatki związane z eksploatacją auta do kosztów firmowych.
Powyższe nie dotyczy przedsiębiorców opodatkowanych ryczałtem, którzy – ze względu na stosowaną formę opodatkowania - nie mają prawa obniżać przychodu o żadne koszty.
Limitowanie kosztów związanych z autem
Trzeba pamiętać jednak o limitach, które ustawodawca wprowadził w stosunku do wydatków związanych z eksploatacją auta.
Zgodnie z ustawą o PIT, przedsiębiorca ma prawo zaliczyć do kosztów jedynie 75% kosztów dotyczących używania auta. Pozostałe 25% nie stanowi kosztów uzyskania przychodu.
Dla vatowców, limit dotyczy kwoty netto i nieodliczonej części VAT. Dla nievatowców, limit stosujemy do kwoty brutto z faktury.
Powyższe reguły stosuje się do auta, które stanowi środek trwały w firmie.
W przypadku, gdy przedsiębiorca używa do celów służbowych własnego auta, które nie zostało ujęte jako środek trwały, limit jest niższy. W takiej sytuacji, przedsiębiorca zaliczy do KUP jedynie 20% wartości faktury związanej z eksploatacją auta.
Odliczanie VAT
W stosunku do samochodu, który przedsiębiorca używa dla celów prywatnych i służbowych, ma prawo do odliczenia 50% VAT z faktury.
Wydatki związane z samochodem
Najczęstsze wydatki związane z samochodem, które przedsiębiorcy będą mogli zaliczać do kosztów firmowych to:
- Koszty paliwa;
- Koszty serwisu;
- Koszty obowiązkowego badania technicznego;
- Koszty wymiany opon;
- Koszt wymiany płynów.
W stosunku do kosztów ubezpieczenia samochodu mają zastosowanie nieco inne zasady ujmowania w kosztach uzyskania przychodu niż opisane w niniejszym poście. Planujemy oddzielny wpis w tym zakresie.
Napisz do nas, jeśli masz pytanie związane z tematyką podatkową. Chętnie odpowiemy.