Wydatki na studia. Kiedy można ująć w kosztach firmowych?

Zdarza się, że przedsiębiorcy prowadzący firmę płacą czesne za własne studia podyplomowe. Sprawdź, czy takie wydatki można zaliczyć do kosztów firmowych. A jak wygląda sytuacja pracownika, któremu naukę finansuje pracodawca?

studentka studia czesne koszty firmowe

Pytanie: W ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczę usługi informatyczne. Na rzecz moich klientów dokonuję przetwarzania danych, tworzenia i testowania oprogramowania, wdrażania testów oprogramowania. W związku z dynamicznym rozwojem branży, muszę stale podnosić swoje kwalifikacje. W tym celu, planuję podjąć studia podyplomowe w zakresie testowania oprogramowania. Czy wydatki na czesne na studia będę mógł ująć w kosztach firmowych?

Odpowiedź: W naszej ocenie, wydatki na studia podyplomowe będą mogły być ujęte w kosztach uzyskania przychodu prowadzonej działalności informatycznej. Ważne, aby przedsiębiorca potrafił wykazać, że zakres programowy studiów podyplomowych pozostaje w bezpośrednim związek z prowadzoną firmą.

Jeżeli w trakcie studiów przedsiębiorca zdobywa umiejętności, które są mu niezbędne w trakcie pracy, to śmiało można twierdzić, że taki związek istnieje. Studia przełożą się na świadczenie usług na wyższym poziomie, a tym samym potencjalnie mogą zwiększyć przychody firmy.

Studia podjęte przed rozpoczęciem działalności gospodarczej

Przedsiębiorca jednak nie zaliczy do kosztów firmowych wydatków na czesne poniesionych przed rozpoczęciem działalności gospodarczej.

Zdaniem skarbówki, w takim wypadku nie ma mowy o związku między poniesionym wydatkiem, a celem w postaci osiągnięcia przychodu przez przedsiębiorstwo.

Takie stanowisko zostało zaprezentowane m.in. w Interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 13 lipca 2018 r, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.331.2018.2.AM.

Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy świadczącego usług polegające m in.na doradztwie w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem oraz wsparciu w zarządzaniu projektami. Wcześniej świadczył on tego rodzaju usługi na podstawie umowy o pracę. Studia MBA (Master of Business Administration) rozpoczął właśnie w tym okresie, czyli jeszcze przed założeniem firmy.

Organ stwierdził, że co prawda wydatki poniesione na MBA mogą stanowić koszty uzyskania przychodu. Jednak, jeżeli zostały poniesione przed rejestracją firmy, przedsiębiorca nie powinien ich zaliczać do kosztów firmowych.

Czytaj więcej na temat wydatków poniesionych na przyszłą działalność gospodarczą.

Studia finansowane przez pracodawcę

W rzeczywistości zdarza się jeszcze sytuacja, kiedy to pracodawca finansuje studia podyplomowe swoim pracownikom. W takim wypadku, pracownik nie musi odprowadzać PIT od otrzymanej kwoty na pokrycie czesnego. Zgonie z ustawą o PIT, wolna od podatku jest wartość świadczeń przyznanych przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy oraz za czas urlopu szkoleniowego.

Jeżeli masz pytania związane z tematyką bloga, daj nam znać. Chętnie odpowiemy i postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości.