Córka-pełnomocnik. Czy wynagrodzenie będzie kosztem?

Z tytułu pełnomocnictwa wypłacać będzie pełnomocnikowi wynagrodzenie miesięczne o ustalonej kwocie.

PITusługi

Przedsiębiorca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i rozlicza podatek dochodowy liniowo. Działalność firmy polega na świadczeniu usług serwisowych dla sektora bankowego oraz usług programistycznych.

W tym roku przedsiębiorca zamierza ustanowić pełnoletnią córkę pełnomocnikiem firmy, która będzie cały czas w gotowości do pełnienia swojej funkcji.

Z tytułu pełnomocnictwa wypłacać będzie pełnomocnikowi wynagrodzenie miesięczne o ustalonej kwocie. Wynagrodzenie płatne będzie na rachunek bankowy.

Przedsiębiorca nie jest związany z pełnomocnikiem żadną umową, w szczególności umową o pracę, umową zlecenia lub umową o świadczenie usług. Podstawą działania pełnomocnika jest jedynie treść ustanowionego pełnomocnictwa wraz z określeniem należnego wynagrodzenia.

Wynagrodzenie pełnomocnika a koszty

W związku z tym, przedsiębiorca chciałby wiedzieć, czy wypłacona kwota z tytułu pełnomocnictwa może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, stwierdził na podstawie opisanego zdarzenia oraz powołanych przepisów prawa podatkowego, że wydatki poniesione na wynagrodzenie pełnomocnika, który jest pełnomocnikiem firmy przedsiębiorcy, będą mogły stanowić koszty uzyskania przychodów. Przypomniał, że warunkiem koniecznym uznania tego wydatku za koszt uzyskania przychodów jest jego związek przyczynowy z uzyskaniem przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 27 września 2024 r., sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.609.2024.1.KD