Wynajem kilku mieszkań. Czy można opodatkować ryczałtem?

Wynajmowanie kilku lokali może przez organy podatkowe zostać uznane za działalność gospodarczą. Nie ma jednak przeszkód, by najem w ramach działalności gospodarczej rozliczać ryczałtem.

Pytanie: Prowadziłem działalność gospodarczą handlową i związaną z najmem nieruchomości – mam 13 lokali mieszkalnych, które wynajmuję. Mieszkania stanowią środki trwałe i są amortyzowane. W 2021 r. zrezygnowałem z działalności handlowej. Planuję też zlikwidować działalność związaną z najmem. Chcę wycofać mieszkania z działalności i zacząć je wynajmować prywatnie. Umowy z aktualnymi najemcami zostaną rozwiązane i zawarte ponownie. Czy mogę opodatkować się ryczałtem?

Wynajem a działalność gospodarcza?

Wynajmowanie kilku lokali może przez organy podatkowe zostać uznane za działalność gospodarczą. Od dawna zauważamy, że skarbówka nie zgadza się z podatnikami twierdzącymi, że prowadzą najem prywatny.

Zwłaszcza, istnieje większe ryzyko uznania, że wynajmowanie lokali stanowi działalność gospodarczą, jeżeli:

  •  wskazuje na to rozmiar działalności, np. wynajmowanie kilku mieszkań, duża kwota przychodu;
  • nieruchomości są usytuowane w różnych miastach;
  • osoba korzysta z usług innych podmiotów, np. do sprzątania lokali;
  • umowy zawierane są na wynajem długoterminowy;
  • wynajmujący osiąga przychodów sposób ciągły i stały, a nie incydentalny, np. tylko w niektórych miesiącach.

Podsumowując, jeżeli rozmiar, powtarzalność, zarobkowy charakter oraz sposób zorganizowania wskazują na prowadzenie działalności gospodarczej, to wynajem nieruchomości spełnia przesłanki uznania za działalność gospodarczą i nie będzie mógł zostać rozliczony na zasadach dla tzw. najmu prywatnego.

Opodatkowanie najmu ryczałtem

Nie ma jednak przeszkód, by najem w ramach działalności gospodarczej rozliczać ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Jeśli przychód nie przekroczy kwoty 100.000 zł, wówczas ryczałt wyniesie 8,5%. Po przekroczeniu tego limitu, od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt trzeba odprowadzać w wysokości 12,5% przychodów.

Przedsiębiorca powinien się jednak zastanowić, czy opodatkowanie ryczałtem będzie dla niego korzystniejsze niż opodatkowanie wg skali podatkowej lub podatkiem liniowym. Przypomnijmy, że w przypadku stosowania ryczałtu nie ma możliwości obniżenia przychodu o koszty jego uzyskania.

Oznacza to, że przedsiębiorca stosujący ryczałt nie będzie mógł amortyzować wynajmowanych lokali i tym samym, obniżać podatku.

Pomagamy firmom, które stosują ryczałt od przychodów. Jeżeli masz pytania na ten temat, skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy.