Koszty wysyłki towarów a opodatkowanie ryczałtem

Czy kwoty otrzymane od kupujących na pokrycie kosztów wysyłki stanowią przychód do opodatkowania ryczałtem?

sklep internetowy wysylka

Przedsiębiorca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, która polega na prowadzeniu sklepu wielobranżowego. Od 2022 r., oprócz sprzedaży stacjonarnej, firma rozpoczęła sprzedaż przez internet za pośrednictwem platformy sprzedażowej.

Forma opodatkowania prowadzonej działalności to ryczałt ewidencjonowany. Przedsiębiorca jest czynnym podatnikiem VAT.

Klient internetowy za zakupione artykuły dokonuje łącznej wpłaty za towar i za przesyłkę towaru. Zgodnie z regulaminem wysyłkowej sprzedaży towarów kupujący udziela sprzedającemu w chwili zakupu pełnomocnictwa na jednorazowe zawarcie umowy z firmą kurierską/pocztową, która realizuje odpłatną dostawę zamówionych towarów na nadanie przesyłki w imieniu i na rzecz kupującego.

Faktury kosztowe, obejmujące dostawy, nie są dla przedsiębiorcy kosztem uzyskania przychodu ze względu na opodatkowanie ryczałtem.

Sprzedaż na serwisach aukcyjnych. Jaka stawka ryczałtu?

W związku z tym, przedsiębiorca uważa, że kwoty otrzymane od kupujących na pokrycie kosztów wysyłki nie stanowią przychodu do opodatkowania ryczałtem.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się ze stanowiskiem przedsiębiorcy. Jak zauważył, firma jest zobowiązana do przekazania kwot otrzymanych tytułem kosztów wysyłki towaru na rzecz firmy kurierskiej realizującej odpłatną dostawę zamówionych towarów. Tym samym nie powstanie u przychód podatkowy w rozumieniu przepisów ustawy o ryczałcie.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 30 listopada 2022 r., sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.783.2022.2.MGR

Ryczałt jako forma opodatkowania

Zgodnie z uregulowaniami dotyczącymi ryczałtu, elementem tej formy opodatkowania jest brak możliwości odliczania kosztów uzyskania przychodu. Oznacza to, że faktury kosztowe nie pomniejszają w żaden sposób podstawy do opodatkowania.

Podstawą opodatkowania w przypadku ryczałtu jest przychód, czyli kwoty z faktur lub paragonów wystawionych przez przedsiębiorcę.

Z drugiej strony, stawki ryczałtu, w stosunku do niektórych rodzajów działalności, są niższe niż przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Najwyższa stawka ryczałtu wynosi 17% i jest dedykowana przedsiębiorcom wykonującym wolne zawody.

Chcesz przejść na ryczałt? Poznaj wady i zalety

Pozostałe stawki ryczałtu to: 15% (np. usługi przetwarzania danych), 10% (usługi kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek), 8,5% (np. niektóre usługi IT), 5,5% (np. usługi budowlane), 3% (np. działalność gastronomiczna) oraz 2% (sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych).