Otrzymanie zadatku a podatek w firmie

Przedsiębiorczyni pyta, kiedy powinna zapłacić zaliczkę na podatek, przy przyjmowaniu zadatków na wykonanie usługi w następnym roku.

PITInne

Przedsiębiorczyni prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. W ramach prowadzonej firmy, przedsiębiorczyni świadczy usługi fotograficzne. Obecnie działalność jest aktywna. Jednak w miesiącach zimowych przedsiębiorczyni nie realizuje sesji fotograficznych, a jedynie zbiera zapotrzebowania na usługi na rok 2025.  W ramach tych działań podpisywane są umowy z klientami oraz przyjmowane zadatki na poczet przyszłych usług.

Przedsiębiorczyni chciałaby wiedzieć, czy zadatki należy księgować w momencie ich faktycznego wpływu, tj. w miesiącu wpłaty przez klienta, czy też w momencie faktycznego wykonania usługi.

Dodatkowy, przedsiębiorczyni pyta, kiedy powinna zapłacić zaliczkę na podatek, przy przyjmowaniu zadatków na wykonanie usługi w następnym roku.

Otrzymanie zadatku a przychód JDG

Jak ocenił Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, że otrzymanie zadatku nie rodzi żadnych konsekwencji na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zadatek ma bowiem charakter zwrotny. Samo jego otrzymanie nie ma charakteru definitywnego - wyjaśnił. Ze względu na możliwość (domagania się) jego zwrotu, nie jest pewne, czy dochód ostatecznie powstanie. Jak wskazał, samo otrzymanie zadatku nie powoduje powstania przychodu. Zadatek stanie się przychodem, gdy jego wpłata będzie miała charakter definitywny – ocenił organ.

Dyrektor KIS podsumował, że otrzymanie zadatku nie będzie stanowiło w dniu jego uzyskania przychodu podatkowego, nie rodzi też obowiązku jego rozliczenia w zaliczce na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz jego ujęcia w podatkowej księdze przychodów o rozchodów.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 19 grudnia 2024 r., sygn. 0115-KDIT3.4011.842.2024.2.JS