Przedsiębiorca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Zajmuje się transportem międzynarodowym. Forma opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej to podatek liniowy.
Zagraniczne faktury za paliwo i autostrady
Przedsiębiorca otrzymuje od dostawców zagranicznych faktury zakupowe dotyczące m. in. zakupu paliwa oraz opłat za przejazd autostradami. Na fakturach jest naliczony podatek VAT wg stawek obowiązujących w danym państwie. Faktury wystawiane są w krajach Unii Europejskiej.
W Polsce nie ma możliwości odliczenia tego podatku. Zatem do kosztów uzyskania przychodów przedsiębiorca zalicza wartość brutto z faktury.
Ponadto zapłacony podatek VAT zostaje zwracany na mocy VAT-REFUND z poszczególnych krajów. W momencie wpływu zwróconych środków z zagranicznego podatku zostają one zaliczone do przychodów podatkowych.
W związku z tym, przedsiębiorca chciałby wiedzieć, czy prawidłowe jest ujęcie do kosztów uzyskania przychodów wartość brutto z faktur zakupowych. Dodatkowo, przedsiębiorca zapytał, czy prawidłowe jest ujęcie w przychodach podatkowych zwrotu VAT w momencie otrzymania wpływu z danego państwa.
Zagraniczny VAT a koszty i przychody
Zdaniem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, przedsiębiorca nie będzie miał prawa do zaliczenia zagranicznych wydatków do kosztów uzyskania przychodów w kwotach brutto. Do kosztów uzyskania przychodów przedsiębiorca powinien zaliczyć wartość netto faktury – uznał Dyrektor KIS.
Natomiast, w przypadku zwrotu podatku od wartości dodanej (podatku VAT) od zagranicznych zakupów przedsiębiorca nie będzie zobowiązany do rozpoznania zwrotu tego podatku jako przychodu do opodatkowania – zwrot ten będzie neutralny podatkowo – ocenił.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 21 czerwca 2023 r., sygn. 0114-KDIP3-2.4011.492.2023.2.MT