Zakup konia dla pracowników jako wydatek firmowy

Zakup konia zostanie udokumentowany fakturą VAT

Przedsiębiorczyni zatrudnia trzech pracowników. Planuje zakup konia do przedsiębiorstwa. Koń zostanie nabyty tylko i wyłącznie na rzecz odpoczynku i relaksu pracowników, jak i samej przedsiębiorczyni.

Po rozmowie z pracownikami przedsiębiorczyni ustaliła, że byłaby to najlepsza forma relaksacyjna i zdrowotna, gdyż dwóch pracowników jeździ konno i chętnie korzystaliby z takiej możliwości. Jazda konna ma wiele zalet, szczególnie gdy wykonuje się pracę siedzącą i nie jest zapewniona wystarczająca dawka ruchu. Głównie pomaga w utrzymaniu prostych pleców, poprawia koordynację ruchową oraz wpływa korzystnie na wiele grup mięśni, poprawia ogólne samopoczucie, uspokaja i redukuje stres. Koń stałby w stajni, która otwarta jest od poniedziałku do piątku, w godzinach od 10 do 18, w tym czasie pracownicy mieliby pełen dostęp do spędzania czasu z nim.

Zakup konia dla pracowników

Wszyscy pracownicy będą mogli korzystać z jazd oraz spędzania czasu z koniem bezpłatnie. Każdy z trzech pracowników będzie miał jednakowy i pełen dostęp do jazd oraz opieki nad koniem.
Zakup konia zostanie udokumentowany fakturą VAT.

W związku z tym, przedsiębiorczyni chciałaby wiedzieć, czy zakup konia będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Koń a koszty uzyskania przychodu

Zdaniem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, przedsiębiorczyni będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z zakupem konia, w przypadku gdy korzystają z niego pracownicy.

Przy czym, możliwość zaliczenia wydatku do kosztów wynika z faktu, że będzie on poniesiony w celu zaoferowania pracownikom świadczeń pozapłacowych, które mają przyczynić się do poprawy ich zdrowia fizycznego i psychicznego, redukcji stresu, a to zwiększy wydajność i efektywność ich pracy – dodał.

Natomiast w część, w jakiej koń będzie wykorzystywany przez samą przedsiębiorczynię, wydatek ten nie będzie stanowił kosztów uzyskania przychodów – ocenił Dyrektor KIS. Jak stwierdził, wydatek w tej części na zakup konia ma charakter osobisty.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 19 czerwca 2024 r., sygn. 0112-KDIL2-2.4011.320.2024.5.AG