Zakup prywatnej nieruchomości lub auta przez przedsiębiorcę. NIP czy PESEL?

Podatnik chciałby mieć pewność, jaki jest właściwy identyfikator podatkowy w przypadku nabywania nieruchomości lub ruchomości do majątku prywatnego.

Wnioskodawca, podatnik to osoba fizyczna objęta rejestrem PESEL, niebędąca zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, prowadzący działalność gospodarczą.

Podatnik nabył nieruchomość. W akcie notarialnym znajduje się jego nr PESEL. Dopełniając obowiązku informacji podatkowej złożył do Urzędu Miasta i Gminy druk informacja o nieruchomościach i obiektach budowlanych IN-1 wraz załącznikami.

W formularzu jako identyfikator podatnik wskazał swój nr PESEL.

Inne zdarzenie, dotyczące numeru identyfikacji podatkowej to zakup ruchomości - samochodu do majątku prywatnego z USA. Podatnik złożył do Urzędu Skarbowego deklarację na podatek akcyzowy. Jako identyfikator podał nr PESEL.

Po złożeniu deklaracji, podatnik otrzymał telefon z urzędu skarbowego z prośbą o złożenie korekty deklaracji. Zdaniem urzędników, właściwym identyfikatorem podatkowym w tych przypadkach jest nr NIP.

Zakup majątku prywatnego. NIP czy PESEL?

Podatnik chciałby mieć pewność, jaki jest właściwy identyfikator podatkowy w przypadku nabywania nieruchomości lub ruchomości do majątku prywatnego. Czy nabywając nieruchomość lub ruchomość do majątku prywatnego powinien identyfikować się za pomocą nr PESEL czy NIP.

Jak wskazał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, na podstawie ustawy o NIP, identyfikatorem podatkowym NIP posługują się m.in. fizyczne, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami. Z kolei identyfikatorem podatkowym jest numer PESEL – w przypadku podatników będących osobami fizycznymi niebędących zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług lub nieprowadzących działalności gospodarczej – przypomniał.

Dyrektor KIS ocenił, że z podanych informacji jednoznacznie wynika, że podatnik należy do kategorii osób fizycznych, dla których identyfikatorem podatkowym jest NIP. Podatnik wskazał bowiem, że prowadzi działalność gospodarczą, tym samym jest podatnikiem w rozumieniu ustawy o PIT.

Organ podsumował, że w związku z faktem, że podatnik prowadzi działalność gospodarczą i z tego tytułu jest podatnikiem, to powinien się posługiwać jednym identyfikatorem podatkowym – NIP.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 12 czerwca 2024 r., sygn. 0111-KDIB3-2.4018.7.2024.1.MGO