Przedsiębiorca posiada uprawnienia doradcy podatkowego i zamierza rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej. Przedmiotem działalności gospodarczej będą usługi doradztwa podatkowego (PKWiU 2015 69.20.31.0 – Usługi doradztwa podatkowego i przygotowywania deklaracji podatkowych, dla przedsiębiorstw oraz PKWiU 2015 69.20.32.0 – Usługi doradztwa podatkowego i przygotowywania deklaracji podatkowych, dla osób indywidualnych).
Z uwagi na zakres planowanej działalności przedsiębiorca planuje nawiązać współpracę z podwykonawcą lub podwykonawcami, którzy będą go wspomagać w wykonywaniu czynności merytorycznych.
Podwykonawca/podwykonawcy będą podejmowali współpracę jedynie w oparciu o umowę B2B lub umowę zlecenia. Umowy zlecenia realizowane będą przez podmioty prowadzące własną działalność gospodarczą.
Umowa o współpracę
Umowa o współpracę nie będzie przewidywała minimalnego wymiaru współpracy pomiędzy stronami w danym miesiącu. Może się zatem zdarzyć, że w danym miesiącu przedsiębiorca nie będzie korzystał ze wsparcia żadnego podwykonawcy. W takiej sytuacji, zgodnie z zapisami umowy o współpracę, będzie zobowiązany do zapłaty na rzecz podwykonawcy lub podwykonawców wynagrodzenia za pozostawanie w gotowości do świadczenia usług wsparcia.
Przedsiębiorca chciałby wiedzieć, czy w związku z osiąganiem przychodów w ramach planowanej jednoosobowej działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług doradztwa, po nawiązaniu współpracy z podwykonawcą lub podwykonawcami, będzie mógł stosować stawkę ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych 15%, niezależnie od tego, czy w danym miesiącu otrzyma wsparcie od podwykonawcy lub podwykonawców, czy też będzie ponosił wydatki z tytułu „Wynagrodzenia za gotowość”.
Stawka ryczałtu dla wolnych zawodów
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przypomniał, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 17% przychodów osiąganych w zakresie wolnych zawodów. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 15% przychodów ze świadczenia usług prawnych, rachunkowo-księgowych i doradztwa podatkowego (PKWiU dział 69), innych niż świadczone w ramach wolnych zawodów.
W konsekwencji, aby, ocenił organ, aby podatnik mógł zastosować 15% stawkę ryczałtu powinien spełnić dwie przesłanki:
- zatrudnić osobę fizyczną,
- osoba zatrudniona powinna wykonywać czynności związane z istotą zawodu wykonywanego przez pracodawcę.
W ocenie Dyrektora KIS, trudno jest mówić o „zatrudnianiu” w przypadku, gdy podwykonawca lub podwykonawcy będą wykonywali dla Pana usługi jako podmiot zewnętrzny. Nie wystąpi tu element zatrudnienia bowiem przedsiębiorcę oraz podwykonawcę/ podwykonawców samodzielnie prowadzącego/prowadzących własną działalność gospodarczą będzie łączyła umowa współpracy. Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wyraźnie odróżnia zatrudnianie od współpracy z innymi firmami, czyli korzystanie z usług innych przedsiębiorstw i zakładów – dodał organ.
Zatem do przychodów osiąganych w ramach planowanej jednoosobowej działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług doradztwa sklasyfikowanych według PKWiU w dziale 69, po nawiązaniu współpracy z podwykonawcą lub podwykonawcami prowadzącymi własną działalność gospodarczą, w ramach umowy o współpracę nie znajdzie zastosowania 15% stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, lecz 17% stawka ryczałtu – podsumował.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 18 listopada 2024 r., sygn. 0112-KDSL1-2.4011.539.2024.2.MO