Przedsiębiorczyni chciała dokonać zmiany formy opodatkowania na 2023 r. na podatek liniowy za pośrednictwem platformy w CEiDG.
W terminie wypełniła wniosek o zmianę formy opodatkowania.
W momencie podpisania wniosku przedsiębiorczyni uważała, że dokonała jednocześnie jego wysyłki do urzędu. Jednak wniosek został jedynie podpisany, a nie wysłany do US.
Przedsiębiorczyni wskazuje, że dowodem całkowitego braku świadomości, że zmiana nie została zarejestrowana jest fakt, że w całym 2023 r. wpłacała zaliczki z tytułu podatku liniowego (PIT-5L), na koniec roku złożyła zeznanie podatkowe dla formy opodatkowania podatkiem liniowym (PIT-36L), wszystkie deklaracje do ZUS również wypełniane i obliczane były zgodnie z zaznaczeniem podatku liniowego.
Nieudana zmiana formy opodatkowania
Przyczyną błędu, czyli niewysłania wniosku, był zdaniem podatniczki, fakt, że choruje na cukrzycę typu 1 insulinozależną (ma orzeczenie o stopniu niepełnosprawności), ze zdarzającymi się spadkami cukru (hipoglikemiami), które wiążą się z chwilowymi (w momencie wystąpienia hipoglikemii) trudnościami koncentracji, spadkami świadomości, pogorszenia widzenia (rozmazywanie się obrazu na ekranie komputera), w najgorszych przypadkach czasem zdarzają się nawet sytuacje z utratą przytomności i wezwaniem karetki pogotowia.
Przedsiębiorczyni wystąpiła z pytaniem, czy w powyższej sytuacji jest możliwe przywrócenie nieskutecznie wprowadzonej formy opodatkowania na podatek liniowy za 2023 r.
Ocena skarbówki
Zdaniem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, nie jest możliwe przywrócenie nieskutecznie wprowadzonej przez przedsiębiorczynię za pośrednictwem CEiDG zmiany formy opodatkowania na podatek liniowy za 2023 r.
W odniesieniu do kwestii, że błąd związany był ze stanem chorobowym, Dyrektor KIS stwierdził, że przepisy ustawy o PIT nie uwzględniają wyjątków w zakresie zmiany formy opodatkowania związanych np. ze stanem zdrowia podatnika. Wskazują jednak pewien okres czasu do kiedy oświadczenie o zmianie formy opodatkowania należy złożyć, co daje podatnikowi możliwość jego złożenia np. w okresie lepszego samopoczucia, niekoniecznie w ostatnim dniu terminu – dodał.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 23 września 2024 r., sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.509.2024.1.MZ