Pytanie: Otrzymuję faktury w wersji elektronicznej i papierowej. Chcę je archiwizować w formie elektronicznej i niszczyć papierowe oryginały. Czy taka procedura jest poprawna? Czy zachowam prawo do odliczenia VAT?
Odpowiedź: Przechowywanie faktur w wersji papierowej nie jest konieczne dla zachowania prawa do odliczenia VAT. Przedsiębiorca może przechowywać dokumentację w wersji elektronicznej, byle by spełnione były ustawowe kryteria, np. zachowanie integralności i czytelności dokumentów.
Dla przedsiębiorców przechowywanie faktur i innych dokumentów w wersji papierowej może być uciążliwe i wiązać się z wydatkami. Wobec tego firmy decydują się na zmianę sytemu przechowywania faktur i archiwizację ich w wersji elektronicznej.
Przechowywanie faktur elektronicznych
Regulacje prawne dopuszczają możliwość przechowywania faktur w formie elektronicznej w dowolny sposób, ważne jednak, by system przechowywania zapewniał integralność treści i czytelność tych faktur.
Jeżeli chodzi o faktury elektroniczne, powinny być one przechowywane w takich formatach plików, które uniemożliwiają zmianę danych zawartych na dokumentach, np. PDF lub jpg.
Archiwizacja faktur papierowych
Natomiast, procedura archiwizacji faktur papierowych może wyglądać następująco:
- naniesienie na fakturę pieczątki z datą wpływu,
- skanowane i zapisywane w formacie pdf lub jpg,
- zapisywanie w odpowiednim folderze.
Nie ma przeszkód, aby po zeskanowaniu dokumentów papierowych i zarchiwizowaniu wersji elektronicznej w systemie, papierowe wersje dokumentów zostały niszczone (por. np. Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 10 listopada 2021 r., 0111-KDIB3-3.4012.464.2021.3.MAZ).
Dostęp na żądanie
Ważne, aby na żądanie organów podatkowych przedsiębiorca mógł im zapewnić bezzwłoczny dostęp do przechowywanych elektronicznie faktur oraz możliwość ich poboru i przetwarzania danych w nich zawartych.
Prawo do odliczenia VAT
Zniszczenie faktur otrzymanych pierwotnie w wersji papierowej, jeżeli są przechowywane po zeskanowaniu, pozostaje bez wpływu na prawo do odliczenia VAT.
Okres przechowywania
Przedsiębiorca musi jednak pamiętać, aby w przypadku dokumentacji elektronicznej okres archiwizacji był zgodny z przepisami. Firmy muszą przechowywać faktury przez okres przedawnienia zobowiązania podatkowego, tj. przez 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.
Jeżeli masz problem w rozliczeniach VAT, skontaktuj się z nami. Zajmujemy się tym! Chętnie odpowiemy na Twoje pytania.