Przegląd VAT dla Mikro i Małych Firm - Przegląd 8-14 listopada 2021 r.

Czy sprzedaż rozruszników i alternatorów do samochodów powinna być oznaczona kodem GTU_07? Czytaj na ten temat w Przeglądzie VAT dla Mikro i Małych Firm

VATGTU JPK

Oznaczenie TT_WNT w transakcji trójstronnej

Przedsiębiorca nabywa towary od polskiego kontrahenta. Ma zamiar dokonać ich sprzedaży na rzecz podmiotu mającego siedzibę w Niemczech. Przy czym, towar ten ma zostać dostarczony do firmy w Luksemburgu. Towar jest transportowany z terytorium kraju przez przedsiębiorcę bezpośrednio do Luksemburga.
Opisana transakcja stanowi wewnątrzwspólnotową transakcję trójstronną w rozumieniu przepisów o VAT. Polski przedsiębiorca powinien wykazać wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Jednak oznaczenie w JPK_V7 za pomocą symbolu „TT_WNT” dotyczy nabycia towarów dokonanego przez drugiego w kolejności podatnika VAT w ramach transakcji trójstronnej w procedurze uproszczonej. Mając na uwadze że polski przedsiębiorca w analizowanej sprawie występuje w roli pierwszego podmiotu w transakcji trójstronnej, nie powinien stosować w JPK_V7 oznaczenia „TT_WNT”.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 10 listopada 2021 r. sygn. 0111-KDIB3-3.4012.287.2021.2.JS

Rozruszniki i alternatory do samochodów oznaczone GTU_07

Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której kupuje nowe części do samochodów, w tym rozruszniki oraz alternatory, które następnie sprzedaje osobom fizycznym i firmom. Przedsiębiorca dokonuje także regeneracji tych części i ich odsprzedaży. Alternatory i rozruszniki są wpisane do CN pod symbolem 8708.
Przedsiębiorcy powinni używać oznaczenia symbolem „07” do sprzedaży części samochodowych sklasyfikowanych pod symbolami CN od 8701 do 8708. Nie zależy to od tego czy części są nowe czy używane. Kierując się symbolem CN, sprzedaż rozruszników i alternatorów w ewidencji JPK należy oznaczyć symbolem „07”.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 8 listopada 2021 r. sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.637.2021.1.ALN

Odszkodowanie nie podlega opodatkowaniu VAT

Przedsiębiorca pozwał swojego kontrahenta do sądu o zapłatę. Finalnie, spór zakończył się polubownie i strony zawarły ugodę, zgodnie z którą kontrahent zobowiązał się do zapłaty przedsiębiorcy odszkodowania. Kwota należała się przedsiębiorcy ze względu na pokrycie strat w majątku spowodowanych poniesieniem kosztów w nadmiernej wysokości w stosunku do pierwotnie planowanych, z przyczyn leżących po stronie kontrahenta, który nie wykonał należycie swoich zobowiązań.
Organ zgodził się z przedsiębiorcą, że zazwyczaj uzyskanie środków z tytułu odszkodowania nie może być utożsamiane z otrzymaniem wynagrodzenia za dostawę towarów lub świadczenie usług. W związku z czym, odszkodowanie nie powinno podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT. Opodatkowanie VAT odszkodowań może mieć miejsce wyłącznie w nielicznych, wyjątkowych okolicznościach.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 8 listopada 2021 r. sygn. 0111-KDIB3-1.4012.772.2021.1.KO