Osoby, które mają pomysł na prowadzenie działalności gospodarczej, ale nie mają wystarczających środków mogą ubiegać się o dofinansowanie z urzędu pracy (UP).
Wysokość wypłacanych środków jest uzależniona od wysokości przeciętnego wynagrodzenia. Środki pochodzą z Funduszu Pracy. Warunkiem jest m.in. zobowiązanie do prowadzenia JDG przez rok.
Dofinansowanie z UP: biznesplan
Aby otrzymać dofinansowanie, trzeba zarejestrować się w urzędzie pracy, ponieważ osobami uprawnionymi są bezrobotni zarejestrowani w konkretnym UP. Dla przykładu, oznacza to, że osoba z Warszawy nie może ubiegać się o środki z urzędu pracy w Krakowie.
Kolejnym krokiem jest przygotowanie biznesplanu. Przyszły przedsiębiorca powinien dokładnie przemyśleć na czym polega jego wizja i jak chce ją zrealizować. Wnioski o finansowanie są bardzo szczegółowe i wymagają od przedsiębiorcy konkretów.
Bezrobotny powinien pisemnie przekonać urzędników, że jego plan na biznes może wypalić. Powinien umieć przedstawić jakie kroki podejmie, a jakie już podjął, w celu prowadzenia działalności. Oprócz tego powinien sporządzić kalkulację kosztów związanych z podjęciem działalności oraz źródła ich finansowania oraz szczegółową specyfikację i harmonogram zakupów w ramach wnioskowanych środków.
Ubiegając się o przyznanie środków, przyszły przedsiębiorca musi też poznać branżę, w jakiej będzie działał. UP najczęściej prosi o jej opisanie z powołaniem się na konkretne liczby.
Bezrobotny powinien dysponować zabezpieczeniem.
Dofinansowanie z UP: dalsze kroki
Gotowy i wydrukowany plan należy złożyć w UP osobiście lub pocztą.
Jeżeli wniosek bezrobotnego zostanie uznany za spełniający kryteria do otrzymania środków, UP podpisze z nim umowę. Najczęściej następuje to w okresie do 30 dni od ogłoszenia wyników.
W umowie przyszły przedsiębiorca zobowiązuje się m.in. do wydania środków zgodnie z przeznaczeniem oraz prowadzenia działalności gospodarczej przez okres 12 m-cy od otrzymania środków.
Po otrzymaniu środków, bezrobotny powinien zarejestrować się w rejestrze przedsiębiorców (CEIDG) w umówionym czasie.
Urzędnicy mają prawo do kontrolowania wydawania środków pochodzących z dofinansowania oraz do przeprowadzenia kontroli w siedzibie przedsiębiorcy.
Przedsiębiorca jest zobowiązany do zwrotu do UP VAT naliczonego przy zakupach za środki pochodzące z dofinansowania.
Jeżeli przedsiębiorca wyda za mało środków, wyda jest niezgodnie z przeznaczeniem lub przestanie prowadzić działalność przed upływem 12 miesięcy, będzie musiał zwrócić do UP środki w części lub całości.
Dofinansowanie z UP: kwestie podatkowe
Zgodnie z ustawą o PIT, jednorazowe środki przyznane na podjęcie działalności gospodarczej są wolne od podatku. Oznacza to, że przedsiębiorca nie będzie musiał zapłacić PIT od otrzymanych środków z urzędu pracy.
Co ważne, wydatki na zakup m.in. środków trwałych, składników majątkowych (o wartości nieprzekraczającej 10 000 zł, które nie zostały zaliczone do środków trwałych ani wartości niematerialnych i prawnych) i reklamę sfinansowane z dofinansowania z urzędu pracy mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Mimo że przyznane środki korzystają ze zwolnienia z opodatkowania (por. np. interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 25 sierpnia 2021 r., sygn. 0112-KDIL2-2.4011.498.2021.1.MM).
Jeżeli jesteś zainteresowany rejestracją działalności gospodarczej, ale wciąż masz wątpliwości, skontaktuj się z nami. Odpowiemy na Twoje pytania i pomożemy z formalnościami.