Faktura korygująca, gdy dostawa nie doszła do skutku
Przedsiębiorca zawarł umowę z kontrahentem o dostawę towarów. Dostawy towarów następowały częściami, wg harmonogramu, i poprzedzało je wystawie faktury VAT z odroczonym terminem płatności.
Kontrahent nie opłacił dwóch faktur. Wobec tego, przedsiębiorca odmówił dostawy towarów, co do których były już wystawione faktury. Przedsiębiorca w fakturze korygującej obniżył wartość towarów i wartość podatku VAT do kwoty 0 zł, a jako przyczynę korekty wskazał: „towar nie został wydany”.
W takim wypadku, przedsiębiorca postąpił prawidłowo – faktury mogą zostać skorygowane w oparciu o stwierdzenie pomyłki w pozycji fakturze. Na skutek dokonanej korekty podatnikowi przysługuje prawo obniżenia podstawy opodatkowania.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 12 grudnia 2021 r., sygn. 0111-KDIB3-1.4012.771.2021.1.IK
Stawka 0% przy dokumentach z Elektronicznego Systemu Nadawcy Poczty Polskiej
Przedsiębiorca prowadzi sklep internetowy. Produkty wysyła do konsumentów m.in. spoza UE. W celu wysyłki towarów, korzysta z usług Poczty Polskiej. Przesyłka z zamówionymi towarami rejestrowana jest poprzez system Elektronicznego Nadawcy Poczty Polskiej i wysyłana listem poleconym priorytetowym lub paczka pocztową.
Dokument wygenerowany w Elektronicznym Systemie Nadawcy Poczty Polskiej będzie posiadał m.in. komunikat (status): „doręczenie”. Dokumenty pochodzący z Systemu będzie dokumentem potwierdzającym wywóz towaru poza Unię Europejską. Po spełnieniu pozostałych przesłanek, przedsiębiorca ma prawo do zastosowania stawki opodatkowania 0% przewidzianej dla eksportu towarów.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 30 listopada 2021 r., sygn. 0115-KDIT3.4012.28.2021.1.RS
Faktura korygująca przy wynagrodzeniu tzw. koszt plus
Przedsiębiorca otrzymuje wynagrodzenie kalkulowane na zasadzie tzw. koszt plus. W momencie, kiedy przedsiębiorca wystawia faktury, nie posiada jeszcze pełnej informacji na temat wysokości kosztów poniesionych w danym stanowiących bazę, na podstawie której przedsiębiorca wylicza swoje wynagrodzenie.
Przedsiębiorca postąpi prawidłowo, jeżeli zwiększy podstawę opodatkowania w miesiącu, w którym ustalone zostały wszystkie elementy składające się na bazę kosztową za dany miesiąc. Tj. może ująć korektę na bieżąco w miesiącu wystawienia faktury korygującej.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 29 listopada 2021 r., sygn. 0111-KDIB3-1.4012.745.2021.1.KO