Jak poradzić sobie z fakturą oddziału spółki zagranicznej?

Kiedy faktura wystawiona przez oddział jest prawidłowa? Kiedy można jej użyć dla celów rozliczeń z tytułu VAT? Jak wystawić fakturę dla takiego oddziału?

VATfaktura

Pytanie: Regularnie otrzymuję faktury za usługi od spółki zagranicznej, która ma oddział w Polsce. Na fakturze kontrahent nie umieścił danych adresowych ani pełnej nazwy spółki zagranicznej tylko oddziału w Polsce. Jednocześnie, numer NIP na dokumencie to NIP spółki zagranicznej. Czy taka faktura jest wystawiona prawidłowo? Czy mogę jej użyć dla celów moich rozliczeń z tytułu VAT?
Podanie w wystawianych przez kontrahenta fakturach numeru NIP i nazwę spółki zagranicznej wraz z nazwą i adresem oddziału w Polsce, z pominięciem pełnej nazwy spółki zagranicznej i jej zagranicznego adresu jest poprawne.

Oddział spółki zagranicznej a NIP

W takiej sytuacji można w pełni zidentyfikować podmiot wystawiający faktury – jego nazwa, numer identyfikacji podatkowej dla celów VAT oraz adres prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce za pośrednictwem oddziału (por. interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 9 listopada 2021 r., sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.805.2021.1.IR)
Spółka zagraniczna, która jest podatnikiem lub płatnikiem podatku na podstawie polskiej ustawy ma obowiązek posiadania polskiego numeru NIP. Dla celów VAT spółka zagraniczna i jej oddział stanowią jednego podatnika - podatnikiem VAT jest spółka zagraniczna prowadząca działalność za pośrednictwem utworzonego w tym celu oddziału.
Oddział zagranicznej spółki w Polsce nie jest za to zobowiązany do posiadania odrębnego od spółki zagranicznej NIP. W obrocie gospodarczym powinien posługiwać się NIP nadanym spółce zagranicznej.

Oddział spółki zagranicznej a faktura

Otrzymawszy taką fakturę, przedsiębiorca może ująć ją w ewidencji VAT i odliczyć podatek naliczony (z tym zastrzeżeniem, że spełnione są ku temu warunki).

Jak wystawić fakturę?

W odwrotnej sytuacji, kiedy to przedsiębiorca wystawia fakturę na oddział spółki zagranicznej w Polsce, powinien umieścić na dokumencie w danych odbiorcy:

  • nazwę spółki zagranicznej ze wskazaniem, że chodzi o oddział w Polsce;
  • NIP spółki zagranicznej;
  •  adres polskiego oddziału.

Elementy, które mogą być pominięte w takim wypadku to:

  • pełna obcojęzyczna nazwa spółki, czyli oznaczenie w obcym języku formy, w której spółka działa, np. zagraniczne oznaczenie odpowiednika spółki z o.o.;
  • adres spółki za granicą.