Nauczyciel w ramach prowadzonej działalności gospodarczej udziela korepetycji online z matematyki, fizyki oraz programowania. Klient ma też możliwość zakupu całego kursu, np. przygotowującego do matury.
Poza prowadzoną działalnością, korepetytor pracuje na uczelni, gdzie w ramach doktoratu uczy matematyki, informatyki oraz fizyki.
Przedsiębiorca planuje rozszerzyć działalność zatrudnić pracowników w ramach umowy o pracę lub na podstawie umów cywilnoprawnych (umowa zlecenie/umowa o dzieło). Zatrudnione osoby również będą świadczyć usługi udzielania korepetycji z tych samych przedmiotów.
Korepetycje świadczone przez nauczyciela są usługami prywatnego nauczania, a i ich zakres odpowiada poziomowi podstawowemu, ponadpodstawowemu i wyższemu. Tym samym korzystają ze zwolnienia przedmiotowego VAT (art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT).
Korepetycje w formie nagrań
Nauczyciel przygotowuje również korepetycje w formie nagrań video. Na video jest przedstawiony cały tok lekcji. Korepetycje w formie kursu maturalnego zawierają w swojej cenie zarówno lekcję, nagranie jak i zadania domowe.
Do korepetycji w formie nagrań także znajdzie zastosowanie zwolnienie z VAT, o którym była mowa powyżej.
Korepetycje świadczone przez pracowników
Natomiast korepetycje prowadzone przez zatrudnionego pracownika/zleceniobiorcę nie będą korzystały ze zwolnienia z VAT. W tej sytuacji pracownika/zleceniobiorcę nie łączy bezpośrednia relacja umowna z uczestnikami zajęć. Pracownik/zleceniobiorca będzie działał w charakterze podwykonawcy, czyli nie będzie wykonywał tych czynności bezpośrednio na rzecz osób będących ich adresatami.
Nie ma natomiast przeszkód, by tego rodzaju usługi korzystały ze zwolnienia z VAT ze względu na nieprzekroczenia progu 200 tys. zł sprzedaży.
Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 29 grudnia 2021 r. sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.694.2021.2.AK