Przegląd VAT dla Mikro i Małych Firm - 27 grudnia 2021 r. – 2 stycznia 2022 r.

Limit 200 tysięcy przy zwolnieniu z VAT w przypadku małżonków. Jak jest liczony? Czy sklep internetowy może niszczyć wydrukowane paragony, nie przesyłając ich klientom? Odpowiedzi w Przeglądzie VAT dla Mikro i Małych Firm

malzensto maz zona najem limit vat

Limit zwolnienia z VAT w przypadku małżonków

Małżonkowie oddają nieruchomość należącą do ich majątku wspólnego w odpłatny najem. Na umowach figurują oboje małżonków. Mąż nie ma innych przychodów. Żona, poza przychodami z najmu, osiąga przychody z prowadzonej działalności gospodarczej.  W przyszłości małżonkowie mogą mieć inne przychody opodatkowane VAT.

Oboje małżonkowie dokonują najmu nieruchomości, wchodzącej do ich majątku wspólnego. Tym samym, oboje są podatnikami VAT. Dlatego limit zwolnienia z VAT 200 tys. zł przysługuje każdemu z małżonków osobno.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 29 grudnia 2021 r., sygn. 0111-KDIB3-1.4012.921.2021.1.ABU

Dokumentowanie sprzedaży i niszczenie paragonów w sklepie internetowym

Przedsiębiorca prowadzi sklep internetowy. Klientami są osoby prywatne. Przedsiębiorca rejestruje sprzedaż na kasie. W celu dokonania zakupu klient musi zaakceptować regulaminu sklepu internetowego. W ten sposób, klient będzie m.in. zgłaszał żądanie wystawiania faktury dokumentującej sprzedaż oraz wyrażał zgodę na otrzymywanie żądanej faktury w postaci elektronicznej. Płatności za zamówienia odbywają się online, za pośrednictwem rachunku bankowego.

W takiej sytuacji, w przypadku przesyłania faktur elektronicznych w sposób przewidziany regulaminem, przedsiębiorca nie musi wydawać klientom paragonów fiskalnych. Przedsiębiorca może je niszczyć, jeżeli kopie paragonów zostaną w pamięci kasy rejestrującej.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 28 grudnia 2021 r., sygn. 0111-KDIB3-2.4012.857.2021.1.SR

Dostawa monitorów interaktywnych ze stawką 0% VAT

Przedsiębiorca sprzedaje m.in. monitory interaktywne wraz z wbudowanym na stałe komputerem. Planuje skierować ofertę do placówek oświatowych – szkół i przedszkoli. W sprzedaży nie będą brali udziału pośrednicy.

Przedsiębiorca może skorzystać z preferencyjnej stawki podatku 0% VAT dla dostawy monitorów interaktywnych do szkół i przedszkoli. Warunkiem dodatkowym jest posiadanie zamówienia potwierdzonego przez organ nadzorujący placówkę oświatową i złożenie kopii do urzędu skarbowego.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 30 grudnia 2021 r., sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.814.2021.2.AK