W skrócie, metoda kasowa w VAT polega na tym, ze obowiązek zapłaty VAT wynikający z dokonywanych przez przedsiębiorcę dostaw towarów i świadczenia usług powstaje z dniem otrzymania całości lub części zapłaty.
Jest to duża ulga dla przedsiębiorców. Firmy, które nie korzystają z metody kasowej opłacają VAT wynikający z wystawionych faktur sprzedaży niezależnie od tego, czy kontrahent zapłacił za fakturę czy nie.
Metoda kasowa zwiększa płynność małych firm, ponieważ nie muszą finansować VAT z własnych środków. Mogą poczekać na płatność od kontrahenta i dopiero wtedy uiścić podatek VAT.
Jeżeli przedsiębiorca sprzedaje towar lub świadczy usługę osobie nieprowadzącej działalności, powinien zapłacić VAT w momencie otrzymania zapłaty, nie później jak po upływie 180 dni od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.
Przedsiębiorca utraci możliwość rozliczania metodą kasową, jeżeli przekroczy wymienione limity (począwszy od rozliczenia za miesiąc następujący po kwartale, w którym przekroczył limit).
Mały podatnik: kryteria
O możliwości skorzystania z metody kasowej decyduje wielkość sprzedaży. Jest to udogodnienie kierowane do małych podatników, czyli przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1,2 mln euro.
Oprócz tego, z metody kasowej VAT mogą skorzystać firmy:
- prowadzące przedsiębiorstwo maklerskie,
- zarządzające funduszami inwestycyjnymi,
- zarządzające alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi,
- agenci, zleceniobiorcy lub inne osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu.
Ważne, aby kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi u wymienionych firm (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 45 000 euro.
Przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł.
Metoda kasowa VAT: o czym pamiętać?
Przedsiębiorca powinien zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca miesiąca poprzedzającego okres, za który będzie stosował tę metodę kasową. Do zawiadomienia służy formularz VAT-R.
Faktura małych przedsiębiorców, którzy wybrali metodę kasową powinna zawierać adnotację o stosowaniu tej metody.
Jeżeli przedsiębiorca będzie chciał zrezygnować z metody kasowej VAT, może to zrobić nie wcześniej niż po upływie 12 miesięcy stosowania. O tym zamiarze również trzeba pisemnie zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego, w terminie do końca kwartału, w którym stosował tę metodę.
Transakcje z małym podatnikiem
Jeśli przedsiębiorca jest nabywcą towaru lub usługi od małego podatnika stosującego metodę kasową (można to poznać po fakturze z adnotacją „metoda kasowa”), VAT z faktur zakupowych może odliczyć dopiero po zapłacie za towar czy usługę.