Stosowanie oznaczeń w JPK VAT przy sprzedaży dla osób prywatnych
Przedsiębiorca jedynie incydentalnie dokonuje sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Każdą sprzedaż, bez względu na status osoby - przedsiębiorca czy osoba prywatna – firma dokumentuje fakturą VAT. Paragon dla osób prywatnych wystawiany jest już po wystawieniu faktury.
Sprzedaż na rzecz osób prywatnych zaewidencjonowana za pomocą kasy rejestrującej podlega wykazaniu na podstawie zbiorczego zapisu oznaczanego „RO”. Natomiast oznaczeniu „FP” podlegają faktury dotyczące sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej, zatem faktura dotycząca takiej sprzedaży powinna w ewidencji zostać opatrzona symbolem „FP”.
Przedsiębiorca nie może nie stosować tych oznaczeń.
Interpretacja została wydana dla stanu prawnego obowiązującego przez 1 lipca 2021 r. Obecnie w JPK nie trzeba stosować oznaczeń, o których mowa.
Interpretacja indywidulana Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 18 października 2021, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.668.2021.1.JM
Sprzedaż alkoholu w barze a kasa online
Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą sklasyfikowaną pod symbolem PKD 56.30.Z – „przygotowanie i podawanie napojów”, polegającą na podawaniu do spożycia na miejscu w lokalu – barze - napojów alkoholowych.
Przedsiębiorca od 1 stycznia 2021 r. miał obowiązek wymiany kasy fiskalnej na kasę rejestrującą on-line i ewidencjonowania sprzedaży napojów alkoholowych. Bar spełnia definicję stacjonarnej placówki gastronomiczne. Ponadto, usługami związanymi z wyżywieniem są nie tylko usługi przygotowania i podawania posiłków, ale również usługi przygotowania i podawania napojów.
Przedsiębiorcy świadczący tego rodzaju usługi zostali objęci obowiązkiem ewidencji sprzedaży przy użyciu kas online od początku roku.
Interpretacja indywidulana Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 18 października 2021, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.598.2021.2.SR
50% VAT na samochody używane przez pracowników
Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który używał samochody osobowe w działalności gospodarczej i udostępniał je pracownikom. Przedsiębiorca stworzył zasady dotyczące użytkowania firmowych samochodów. Wynikało z nich, że pracownicy nie mogą używać pojazdów do celów prywatnych, ale mają możliwość pozostawienia go w pobliżu zamieszkania.
Organ uznał, że gdy istnieje możliwość, nawet potencjalna, wykorzystywania samochodów do użytku osobistego, nie można uznać, że przedsiębiorca stworzył mechanizmy i zasady eliminujące wykorzystywanie pojazdów do innych celów. Użycie samochodów do celów osobistych, uznaje się za wykorzystywanie do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.
Wobec tego, przedsiębiorca ma prawo do częściowego odliczenia VAT.
Interpretacja indywidulana Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 18 października 2021, sygn. 0 113-KDIPT1-3.4012.532.2021.2.OS
Brak kasy fiskalnej przy usługach na rzecz osób prywatnych
Przedsiębiorca świadczy usługi kontroli technicznej mieszkań. Przewiduje wzrost sprzedaży na rzecz osób fizycznych, powyżej kwoty 20 tysięcy zł i zamierza całkowicie zrezygnować z dotychczasowej możliwości dokonywania zapłaty gotówką przez klientów.
Usługi kontroli technicznej mieszkań nie wymieniono wśród usług, które nie mogą być objęte zwolnieniem z obowiązku stosowania kasy fiskalnej.
Przedsiębiorca będzie mógł stosować zwolnienie, nawet w przypadku, gdy sprzedaż przekroczy limit 20 tys. zł, jeżeli zapłata będzie otrzymana na rachunek bankowy, a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie będzie wynikać, jakiej konkretnie czynności dotyczyła.
Interpretacja indywidulana Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 18 października 2021, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.548.2021.2.MN