Przegląd VAT dla Mikro i Małych Firm - 20-26 września 2021 r.

Czy można zarejestrować się do VAT z datą wsteczną? Płatność za pomocą wirtualnych żetonów a obowiązek posiadania kasy fiskalnej. Przeczytaj o tym w Przeglądzie VAT dla Mikro i Małych Firm.

karta platnicza laptop zetony kasa fiskalna

Podmioty lecznicze nie muszą mieć kasy online

Z wnioskiem o interpretację zwrócił się podmiot lecznicy świadczący usługi w zakresie stomatologii. Właściciel lekarz dentysta oprócz zatrudnionych lekarzy oraz fizjoterapeuty sam udziela świadczeń zdrowotnych.

Organ wydający interpretację zwrócił uwagę, że do stosowania kas fiskalnych on-line od dnia 1 lipca 2021 r. zobowiązani są lekarze i lekarze dentyści (osoby fizyczne), wykonujący zawód w ramach praktyki lekarskiej.

Jeżeli zatem przedsiębiorca nie ma zarejestrowanej indywidualnej praktyki lekarskiej, nie będzie zobowiązany do wymiany aktualnie używanej kasy rejestrującej na kasę fiskalną on-line.

Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 20 września 2021r., sygn. 0112-KDIL3.4012.190.2021.1.LS.

Rejestracja do VAT z datą wsteczną a prawo do odliczenia VAT

Przedsiębiorczyni w 2019 r. rozpoczęła prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług związanych z wyżywieniem i zakwaterowaniem.

Do tej pory, nie uzyskała przychodu z działalności gospodarczej, ale dokonywała wydatków inwestycyjnych. Nie dokonała zgłoszenia VAT-R i w związku z tym, nie dokonywała odliczenia VAT od tych wydatków. Jak podkreślała, wydatki będą służyć wyłącznie czynnościom opodatkowanym, nie będą służyły czynnościom zwolnionym albo z poza zakresu opodatkowania VAT.

Brak zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R nie pozbawia prawa do odliczenia podatku naliczonego. Jednak sama realizacja prawa do odliczenia może nastąpić dopiero po uzyskaniu statusu czynnego podatnika VAT.

W zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R należy wskazać odpowiedni okres rozliczeniowy z 2019 r., od którego Wnioskodawczyni będzie składała deklaracje VAT.

Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 21 września 2021 r., sygn. 0112-KDIL3.4012.216.2021.2.MBN

Płatność w formie wirtualnych żetonów a kasa fiskalna

Przedsiębiorczyni zamierza wystawiać w portalu spektakli/pokazów artystycznych.

Za każdy spektakl będzie otrzymywała honorarium, w ustalonej wysokości, w postaci tokenów/żetonów wymiennych na polską walutę, zapisywanych na jej koncie w portalu.

Proces spieniężania tokenów/żetonów będzie odbywał się za pośrednictwem konta bankowego. Świadczone usługi kulturalne będą szczegółowo dokumentowane w ewidencji konta na portalu, gdzie znajdują się informacje od jakiego użytkownika, kiedy i za co (dokładna data i czas) podatnik otrzymywał żetony oraz w jakiej wysokości.

Spełnione są przesłanki do zwolnienia z obowiązku stosowania kasy fiskalnej, tj. świadczący usługę na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem banku, z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła, przedmiotem świadczenia nie są usługi wymienione enumeratywnie w rozporządzeniu.

Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 22 września 2021 r., sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.445.2021.5.ALN