Zarządzanie projektami UE może być zwolnione z VAT

Usługi zdefiniowane w podklasie 70.22.Z - „Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania”, jeżeli de facto nie stanowią czynności doradztwa, mogą korzystać ze zwolnienia z VAT.

Pytanie: Zamierzam prowadzić działalność gospodarczą, która będzie związana z szeroko pojętymi projektami współfinansowanymi przez Unię Europejską, finansowanymi ze środków publicznych, samorządu terytorialnego oraz prywatnych.

W skład moich usług będzie wchodziło m.in. zarządzanie projektami poprzez kontrolę realizacji działań w obszarze administracji i finansów projektu, promocji i rekrutacji, przygotowaniu i realizacji zadań merytorycznych określonych w projekcie, koordynacja działań naprawczych itp., prowadzenie korespondencji z instytucjami finansującymi, monitoring realizacji działań projektu, kontaktowanie się z uczestnikami projektu, kontrola pracowników zaangażowanych w projekcie.

Powyższe usługi według klasyfikacji PKD zostały zdefiniowane w podklasie 70.22.Z - „Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania”. Czy muszę zarejestrować się do VAT, jeżeli ze sprzedaży usług zarobię w ciągu roku mniej niż 200 tys. zł?

Odpowiedź: Co do zasady, usługi doradcze nie mogą korzystać ze zwolnienia VAT, nawet jeżeli wartość usług nie przekracza 200 tys. zł. Jednak, w przypadku przedsiębiorcy, można argumentować, że usługi nie stanowią usług doradczych, pomimo wskazanej klasyfikacji PKD.

Usługi doradcze w VAT

Zgodnie z ustawą o VAT, zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200.000 zł. Zwolnienia nie stosuje się do podatników świadczących usługi w zakresie doradztwa.

Jednak jak widać z opisu, w przypadku przedsiębiorcy nie ma mowy o doradztwie. Raczej świadczone usługi polegają na kierowaniu tzw. projektem unijnym i będą jedynie stanowić bezpośrednią pomoc dla podmiotów gospodarczych i innych jednostek.

W takiej sytuacji, jeżeli przedsiębiorca nie świadczy usług doradczych, powinien móc skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT.

Stanowisko skarbówki

Podobne stanowisko zajął niejednokrotnie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Przykładowo w interpretacji indywidualnej z 14 stycznia 2022 r. sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.825.2021.2.MGO.