Przedsiębiorca, jeżeli chce wznowić działalność gospodarczą, powinien w tym celu złożyć wniosek do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wniosek składa się na formularzu CEIDG-1, czyli na analogicznym do tego z wnioskiem o rejestrację firmy.
Różnica polega na tym, że w polu rodzaj wniosku, przedsiębiorca powinien wybrać, że składa „wniosek o wznowienie wykonywania działalności gospodarczej”.
Przedsiębiorca powinien wybrać i wskazać dokładną datę, od jakiej wznowi działalność, chyba że zawiesił działalność na czas określony. Wtedy data wskazana we wniosku o zawieszenie działalności jest datą jej wznowienia.
W pozostałych przypadkach, datę wznowienia zaznacza się wniosku do CEIDG w polu 15. „Informacja o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej”.
Nie ma przeszkód, by była to data wcześniejsza niż data złożenia wniosku. Oznacza to, że przedsiębiorca ma do wyboru trzy daty odwieszenia działalności gospodarczej:
• data wcześniejsza niż data złożenia wniosku;
• data tożsama z datą złożenia wniosku;
• data późniejsza niż data złożenia wniosku.
Wznowienie działalności: formalności w ZUS
CEIDG wyśle do ZUS informacje o wznowieniu działalności, dlatego przedsiębiorca nie musi tego robić samodzielnie. Na tej podstawie, ZUS zarejestruje przedsiębiorcę do ubezpieczeń, którymi był objęty przez zawieszeniem działalności.
Uwaga! Przedsiębiorca powinien pamiętać, że okres zawieszenia działalności wlicza się do okresu korzystania z Ulgi na start i ZUS na zasadach preferencyjnych. Może się zatem zdarzyć, że przedsiębiorca utraci prawo do tych ulg, kiedy nie prowadzi działalności.
Wtedy powinien samodzielnie zarejestrować się do właściwych ubezpieczeń w ciągu 7 dni od wznowienia działalności.
Wznowienie działalności: podatki i księgowość
Przedsiębiorca nie ma również obowiązku zgłaszać wznowienia działalności do urzędu skarbowego. Rozlicza podatki na takich samych zasadach jak przez okresem zawieszenia. To samo dotyczy prowadzenia księgowości.
Wyjątkiem jest chęć zmiany formy opodatkowania. Wtedy trzeba dokonać wyboru i złożyć oświadczenie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przedsiębiorca osiągnął pierwszy przychód. Dotyczy to jednak sytuacji, kiedy przedsiębiorca nie prowadził działalności w danym roku.
Przykładowo, przedsiębiorca zawiesił prowadzenie działalności we wrześniu 2020 r. Odwiesił w marcu 2021 r. i wtedy też osiągnął pierwszy przychód. Jeżeli chce zmienić formę opdoatkowania, może to zrobić do 20 kwietnia 2021 r.
Przy wyliczaniu zaliczek na PIT lub ryczałtu, przedsiębiorca powinien wziąć pod uwagę przychody i koszty, które osiągnął w trakcie zawieszenia działalności, o ile takie wystąpiły.
Jeżeli potrzebujesz pomocy w formalnościach związanych ze wznowieniem działalności gospodarczej, zachęcamy do kontaktu.