IP Box a miesięczne zaliczki na PIT. Jak płacić?

Pytanie: Jestem programistą. Wystąpiłem z wnioskiem o interpretację, żeby organ podatkowy potwierdził moje prawo do stosowania ulgi IP Box. Czekam jeszcze na odpowiedź, ale myślę, że będzie pozytywna. Czy będę mógł rozliczać IP Box w trakcie roku. Słyszałem, że można to zrobić dopiero w zeznaniu rocznym. Czy to prawda?

Odpowiedź: Zgadza się. Ulga IP Box może być rozliczona dopiero w zeznaniu rocznym. Nawet po uzyskaniu pozytywnej interpretacji podatkowej, miesięczne zaliczki przedsiębiorca powinien opłacać jak dotychczas, tj. wg stawki 17% (32%) lub 19%.

Ulga IP Box

Ulga IP Box daje możliwość przedsiębiorcom osiągających dochody ze sprzedaży praw własności intelektualnej (IP) do opodatkowania tego dochodu obniżoną stawką 5% PIT.

Liczne interpretacje podatkowe wskazują, że ulga IP Box staje się coraz bardziej popularna. Zwłaszcza, chętnie sięgają po nią programiści, którzy osiągają dochód ze sprzedaży praw do programów komputerowych lub oprogramowania.

Ulga IP Box jest atrakcyjna. Jednak przedsiębiorca musi pamiętać, że możliwe jest skorzystanie z niej dopiero w momencie rocznego rozliczenia PIT. Nie ma możliwości rozliczania ulgi IP Box w trakcie roku, w zaliczkach na podatek.

Kiedy stosować?

Przedsiębiorcy niejednokrotnie występowali do organów podatkowych o interpretację przepisów w zakresie możliwości stosowania ulgi IP Box przy obliczaniu zaliczek na PIT. Zgodnie z interpretacją Ministerstwa Finansów, dochód z kwalifikowanych IP wykazuje się w zeznaniu podatkowym za rok, w którym został on osiągnięty. Innymi słowy, ulga IP Box jest preferencją podatkową, z której można skorzystać po zakończeniu roku podatkowego w zeznaniu rocznym.

Takie stanowisko ma źródło w przepisach ustawy o PIT.

Ulga IP Box: zaliczka na PIT

Oznacza to, że przedsiębiorca powinien obliczać w każdy miesiącu zaliczkę na PIT wg standardowych zasad:

  • stosując stawkę podatkową 17%/32%, kiedy rozlicza się wg skali podatkowej, lub
  • stosując stawkę podatkową 19%, gdy rozlicza się liniowo.

Ulga IP Box: deklaracja PIT

Następnie, składając PIT36 lub PIT36L za miniony rok podatkowy, przedsiębiorca wskazuje 5% stawkę podatkową do dochodu z kwalifikowanych IP.

Oznacza to, że w rozliczeniu powstaje nadpłata PIT. Wobec czego, nadpłacony podatek podlega z urzędu zaliczeniu na poczet zaległości podatkowych oraz bieżących zobowiązań podatkowych.
Jeżeli przedsiębiorca nie ma takich obciążeń, nadpłata jest mu zwracana przez urząd skarbowy. Przedsiębiorca może też złożyć wniosek o zarachowanie całej lub części należnej mu sumy na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych.

IP Box w pandemii COVID-19

Co prawda, w związku z pandemią COVID-19, dla niektórych przedsiębiorców istnieje możliwość rozliczenia IP Box już na etapie miesięcznych zaliczek na PIT. Dotyczy to jednak wąskiego grona osób, którzy podejmują prace związane z przeciwdziałaniem COVID-19.

Jeżeli masz pytania dotyczące ulgi IP Box, skontaktuj się z nami! Zajmujemy się tym na codzień i postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości.